« مواد و مصالح رودوزي هاي ايران (مواد و ابزار لازم برای سوزندوزی) | HOME | سرافي دوزي »

August 25, 2006

رودوزی چیست

رو دوزی چیست؟ -( قلاب‌دوزي، گل‌دوزي، سكمه‌دوزي و مليله‌دوزي )

در اصفهان، انواع رودوزي به وسيله بانوان و دوشيزگان خانه‌دار انجام مي‌شود. در مليله‌سازي، علاوه بر رودوزي، كار نقره‌سازي نيز انجام مي‌شود. توليد مليله در استان اصفهان رونق فراوان دارد و نقره‌سازان اصفهان مجموعه‌هاي گردنبند، گوشواره، دستبند و سنجاق را توليد و به فروش مي‌رسانند. مواد اوليه هنرمندان رودوز پارچه دستباف به رنگ‌هاي مختلف و نخ ابريشم است كه بعضي قلاب‌دوزي تنها را انجام مي‌دهند و

تعدادي، قلاب‌دوزي و سكمه‌دوزي يا گلدوزي و چشمه‌دوزي را توأم مي‌كنند و در نتيجه، كالاي توليد شده قيمت بيشتري پيدا مي‌كند. از جميع توليدات دست‌دوزي‌هاي اصفهان حداكثر10 درصد مصرف خرده‌فروشي داخلي دارد و بقيه به شهرهاي ديگر و به خارج از كشور صادر مي‌گردد. آيا ميدانيد هنر رودوزی چيست؟ خواستگاه آن کجاست؟ و چه کاربردی در زندگی روزمره دارد؟؟ رودوزی اصطلاح رودوزی يا رو کاری٫ به هنری گفته ميشود که طی آن نقوش مختلف بر روی پارچه های بدون نقش از طريق دوختن يا کشيدن قسمتی از نخهای تار و پود پارچه بوجود ميايد.

رودوزيهای سنتی ايرانی ٫آن دسته از هنرهای سنتی و صنايع دستی کشورمان ميباشد که بر اساس آن ٫طرحها ونقوش سنتی با استفاده از انواع سوزن وقلاب و نظاير آن و ضمن بهره گيری از انواع نخهای رنگين يا فلزی بر روی پارچه دوخته ميشود.و گاه نيز طرحها ونقوش با کشيدن بخشی از نخهای تار يا پود و يا تار وپود همراه با عمليات تکميلی ديگر بر روی پارچه پديد ميايد.
جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه لطفا بر روی لینک زیر کلیک نمائید.


http://www.soozandoozi.ir

Posted at August 25, 2006 10:48 PM

Trackback Pings

TrackBack URL for this entry:
http://www.soozandoozi.ir/cgi-bin/mt/MT-3.2-en_US/mt-tb.cgi/6

Comments
Post a comment

Remember personal info?